İzmir İl Genelinde Mutfak Robotu isimli Robotik Kodlama Takımımız İl 1.’si Oldu

14 haftalık zorlu bir eğitimin ardından 8′ er kişilik takımlar kuruldu. Doğal Afetler ile Mücadele isimli tema seti üzerinde birbirinden zorlu ve riskli görevler(Matın bazı bölgeleri geçmek için çok dardı) vardı. Yazılım Mühendisi Sayın Celalettin ÖZGEN arkadaşım ile çıkdığımız bu yolu böyle sonlandırmak çok gurur verici.

Turnuvaya 2 gurup ile katıldık. Nükleer Santral ve Mutfak Robotu isimli 2 takımımız da çok iyi bir ekip oldular. Nükleer Santral takımımız diğer takımlar içinde de favori takım olarak bayrağı önde götürüyor ve herkesin ilgi odağıydı. Fakat yarışma zamanı geldiğinde EV3 robotunun her zamanki tutarsızlığı ve kararsızlığı bizi mahvetti. En çok onlardan umutluydum. Fakat olmadı. Bunu öngörüp öğrencilerimi ona göre telkin etmiştim. Ve bunu deneyimlemeleri kötü oldu. Hepsi çok değerli öğrencilerdi. Ama bu sefer olmadı. Mutfak Robotların ise yazılmış 1 satır Python kodu yoktu. İşi zor yöntem olan metot ve prosedüler ile çözmeye çalıştılar bu nedenle de çok zaman kaybetmişlerdi. İsyan ediyor hocam yapamadık diye üzülüyorlardı. Ağlamaklı olan öğrencilerimi geri toplamak çok zormuş. Bende bunu öğrendim. Fakat yılmadılar, vazgeçmediler, ekstra olarak atölyeye gelip çalıştılar. Son çalışma zamanında 2 saat içerinde mat üzerindeki 10 görevden 8 ini kodladılar. Yarışma gününü beklediler.

Velilerimiz ile birlikte

İlk olarak Mutfak Robotları yarıştı ve 10 görevin 8 ini tam istendiği şekilde yaparak destansı bir hikaye yazdılar. Mat üzerinde toplam 170 puan vardı 105 puanı alınlarının akıyla aldılar. (Aslında daha fazla, güneş paneli dengede kalmıştı son anda yıkıldı. Çok itiraz ettik ama olmadı kurallar gereği.) Herkes şok içindeydi, düne kadar 1 satır kodları olmayan öğrenciler son sn yenin bile ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiler. Veliler devamlı yanıma gelerek, “Hocam çocuklar şampiyon olduk diyorlar ama …. ” gibi sözler ile soru yağmuruna tuttular beni. Ve çok şükür İzmir İli içinde en yüksek puanı yaparak altın madalyalarını aldılar. Madalya, kupa her zaman kazanılır ama başarmanın verdiği tat hiç bir değerle karşılaştırılamayacak kadar değerlidir.

Soldan sağa: Çağlar ATAY, Buse KARAKOÇ, Celalettin ÖZGEN, Hakan VOLKAN, Mutfak Robotları Takımı öğrencileri

Takımımıza destek veren Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sayın Çağlar ATAY’a çok teşekkür ederiz. Saha bilgisi tecrübe ve deneyimlerini öğrencilerimize aktarması onları yüreklendirmesi çok değerliydi. Teşekkür ederiz.

Ayrıca Mekatronik Mühendisi Sayın Buse KARAKOÇ takımızı boş zamanlarında gelerek onlara destek olması, rehberlik etmesi, takımı toplamak adına onur vericiydi. Teşekkür Ederiz.

Yarışma ile ilgili TRT HABER videomuz.

Yazar: Hakan Volkan

2 thoughts on “İzmir İl Genelinde Mutfak Robotu isimli Robotik Kodlama Takımımız İl 1.’si Oldu

  Şebnem

  (10 Mayıs 2020 - 17:30)

  Çocuklarımız emin ellerde çok iyi bir eğitmensiniz Hakan hocam. Sizinle karşılaşmak büyük bir şans.

   Hakan Volkan

   (12 Mayıs 2020 - 23:53)

   Teşekkür ederiz Şebnem hanım. Elimizden geldiğince en iyi eğitimi vermeye çabalıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir